Co tady všechno najdete?

Zejména informace o tom, jak "přežít" ve Švédsku. Moje postřehy a názory na tuto zemi, ve které jsem strávila tři týdny jako turista a 4 měsíce jako student. Snažím se tyto stránky doplnit o důležité odkazy, které jsem pracně vyhledávala na síti. Taky zde najde povídání o našem auto-cyklo putování po Jižním Švédsku včetně informací o místech, která jsme navštívili.Některé odkazy jsou pouze ve Švédštině, tak můžete zkusit použít tento anglicko-švédský slovník. Většinou se ale všude dá nalézt základní info v angličtině.

Proč na kole zrovna na jih Švédska?

A proč ne. V půlce srpna 2004 jsem začala studovat ve Švédsku v rámci programu Erasmus. Studovala jsem v Lundu, což je takové předměstí Malmö, úplně na jihu Švédska. S přítelem a mojí sestrou jsme se rozhodli, že toho využijeme a podíváme se po Švédsku. Jenže to je na týdenní výlet jaksi trochu velké, tak nám nezbylo nic jiného, než ten jih. Takže nakonec za mnou počátkem září přijeli. Mapa naší trasy. Piktogramy jsou zhruba v místech, kde jsme dělali cyklo a loďo výlety. 

Jak zjistit co navštívit a co ne?

Tak tohle byl tvrdý oříšek. Vzhledem, že už jsem předtím ve Švédsku strávila asi měsíc, tak jsem se za tu dobu stihla přesvědčit, co to znamená "udělat z prdu kuličku". Proto pozor na vyprávění místních a na popisy v průvodcích, že tam a tam je něco překrásného nebo budete zklamaní. Do Jižního Švédska (a možná i do toho zbytku) jedině za přírodou a to ostatní brát jako doplněk a zpestření na cestě. Oni totiž Švédové vždy spíše pilně bojovali a dobývali cizí území, než aby se věnovali zušlechťování své země. Některé ze zajímavostí třeba jinde nakradli. Nevynechali ani Prahu, kde vzali nějaké cenné sochy, které jsou nyní ve Stockholmu tuším že v královském sídle Drottingen, Havel žádal o navrácení, ale nedostal je. Ve Švédsku lze jen velice zřídka najít nějaké historické stavby, které by nám, středoevropanům, dokázaly vyrazit dech. Pokud jste milovníci moderní architektury, tak to si určitě přijdete na své. Problém je, že v žádném průvodci se o těchto stavbách nedočtete, takže nezbývá, než se dívat kolem sebe. V Jižním Švédsku se nachází tisíce přírodních rezervací a několik národních parků. I toto je třeba brát s rezervou, neboť Švédové jsou schopni cedulí označit i obyčejný remízek mezi poli. V okolí Lundu je těchto "rezervací" spousta, národní park tam vypadá jako obyčejný les. Obecně platí, že čím jste severněji, tím by ty rezervace a národní parky měly být zajímavější. Ale mnohdy je zajímavější právě krajina, která leží v okolí tohoto parku. Každé větší město má obvykle někde v centru turistické informace, které jsou většinou velmi dobře vybavené různými letáky a mapami s informacemi o nejbližších zajímavých místech. To je asi nejspolehlivější způsob, jak si vybrat opravdu jen to hezké a zajímavé z toho, o čem jste si mohli přečíst v průvodci. Já za nejobjektivnějšího průvodce považuji Blue Guide. Ostatní jsou zaměřeny pouze na města, nákupy a hospody. Prostudovala jsem jich víc, některé i ve Švédštině a dva z české edice. Já měla trasu naplánovanou zhruba podle průvodce, ale o tom kam přesně se vypravíme, jsme se rozhodovali až na základě návštěvy turistických informací.

Zpět na začátek stránky

Doprava ve Švédsku

Jakákoliv veřejná doprava ve Švédsku je velmi drahá. Stopování není zrovna jednoduché, protože Švédové moc nechápou, proč lidi stopujou. Zde naleznete jízdní řády autobusů i vlaků.
 

Auto:

Ideální způsob dopravy je vlastním autem. Cesta z Čech vyjde o něco málo levněji, než pro 4 lidi autobusem (počítáno čistě za benzín). Cesta trajektem nebo přes mosty v Dánsku vyjde cenově nastejno, akorát řidič najede více kilometrů. 

 

Vlaky: 

Pohodlné, rychlé a drahé. Existuje zde však možnost zakoupení jízdenky 24 hodin před odjezdem. Najít si tuto cenu můžete na stránkách SJ-Švédských drah, pod položkou "sista minuten". Zde také záleží na době, ve kterou cestujete. Levnější je to PO-ČT od 10.00 do 14.00 a po 19.00, celou SO a v PÁ a v NE do 12.00. Studenti mají až 30ti procentní slevu (kromě sista minuten). To však platí pouze pro vlaky provozované SJ (x2000). 

V každé z oblastí je také několik dopravců, kteří provozují autobusy nebo vlaky v lokálním rozsahu. V oblasti Skåne na jihu Švédska je to např. Skånetrafiken. Speciální slevy pro studenty a na zpáteční jízdné neexistují, je vhodné si zařídit kartu (zdarma), se kterou pak můžete lístky kupovat v automatu a ušetříte 20%. Obecně platí, že,  čím dále jedete, tím se to více vyplatí. 

Příklady cen: last minute jízdenka Malmö - Stockholm přijde na 300SEK až 350SEK (700km), Lund - Kristianstad (100km) za 67SEK se slevovou kartou, Lund - Malmö (20km) za 29SEK.

Autobusy:

Moc jsem s nimi nejezdila. V poměru k základnímu jízdnému jsou levnější, vzhledem k "sista minuten" podstatně dražší.

MHD:

Drahé. Hodinová jízdenka např. v Lundu přijde na 12SEK, ve Stockholmu na 30SEK. Lze zakoupit měsíční lítačky (pro Pražáky: kupóny), které jsou přenosné a stojí např. v Lundu i ve Stockholmu 600SEK. V okolí Lundu se s tím můžete dostat do všech vesnic okolo a hlavně do Malmö, včetně MHD v Malmö. Ve Stockholmu mají nějaká pásma.

Kolo a in-liny:

Ve městě: Ve většině měst je vybudována síť cyklostezek. Někde je to 100% jinde ne. V každém případě si při dlouhodobějším pobytu vyplatí pořídit kolo. Sice píšu kolo, ale to co se tu většinou vyskytuje se dá nazvat tak maximálně plečkami (taková plečka stojí od 200SEK do 800SEK a nemyslete si, že za těch 800 je to nějaký zázrak. Asi se vyplatí si sem přivézt starého favorita, kterého tady na konci pobytu můžete výhodně prodat. Také doporučuji přivézt si sem bytelný zámek, kola se tu dost kradou. Přední a zadní světlo také není k zahození, prý to tu policajti kontrolují. Mě zatím nechytli J. V Lundu se na inlinech jezdí těžko, protože jsou všude kostky. Zato třeba v Kristianstadu lze jezdit téměř po celém městě.

V okolí měst: V okolí velkých měst se většinou nachází slušná síť cyklostezek. Některá města vydala i mapy, některá však ještě ne. Často mají cyklostezky svůj vlastní pás oddělený od silnice příkopem nebo svodidly, někdy jsou vedeny po málo frekventovaných silničkách a téměř vždy jsou asfaltové. V okolí Lundu a Malmö se dají udělat až 40ti km výlety aniž by se člověk vracel po stejné cestě. Proto je to ráj na inliny, které tu při podzimním výprodeji (od srpna do listopadu) lze pořídit levněji, než u nás. Základní cena je však podstatně vyšší, proto pokud chcete využít tohoto inlinového ráje, tak radši brusle s sebou. 

Výlety do přírody: Cyklistický ráj, avšak cyklistů zde mnoho nepotkáte (nepočítám ty, kteří používají kolo jako přibližovadlo práce, do školy nebo do obchodu). Buď je Švédů tak málo na tak velkou zemi nebo už jsou tak konzumní společností jakou já je vidím. Jižní švédsko je poměrně obydlená oblast, takže síť silnic a silniček je poměrně hustá. Stačí si pořídit mapu 1:250 000, na které je většina cest zakreslena. Často lze mapy tohoto měřítka dostat v informacích zadarmo. Existují i podrobnější mapy 1:50 000, ale jsou drahé (od 60SEK) na to, že je za chvíli přejedete. V mapách ani těch podrobnějších nejsou rozlišeny povrchy cest. Dost často je "hlavní tah" prašnou šotolinovou cestou, nutno říci, že ve výborném stavu, neboť je pravidelně frézují a zasypávají díry.

 Zpět na začátek stránky


optimalizacePageRank.cz

NAVRCHOLU.cz